Snr Time Nr. Rider Horse Time Penalty
1 10:00 521
Andreas Dibowski
GER
FRH Corrida 7:49 19.60
2 10:08 501
Christine Bates
AUS
Adelaide Hill WD
3 10:12 518
Niklas Lindbäck
SWE
Focus Filiocus 7:55 42.00
4 10:16 536
Karim Florent Laghouag
FRA
Punch de l'Esques 7:15 6.00
5 10:20 530
Lauren Kieffer
USA
Landmark's Monte Carlo 7:36 34.40
6 10:24 552
Imogen Murray
GBR
Ivar Gooden 7:22 28.80
7 10:28 523
Josefa Sommer
GER
Hamilton 24 7:31 12.40
8 10:32 556
Bettina Hoy
GER
Designer 10 7:32 12.80
9 10:36 506
Anna Freskgård
SWE
Box Qutie 7:26 10.40
10 10:40 546
Cedric Lyard
FRA
Unum De'Or 7:31 12.40
11 10:44 524
Blyth Tait
NZL
Havanna 7:36 14.40
12 10:48 509
Bruce O. Davidson Jr.
USA
Carlevo 7:47 18.80
13 10:52 540
Sarah Bullimore
GBR
Reve du Rouet 7:43 37.20
14 10:56 541
Julia Krajewski
GER
Samourai du Thot ELM
15 11:04 553
Sandra Auffarth
GER
Viamant du Matz 7:32 12.80
16 11:08 522
Daniel Jocelyn
NZL
Grovine de Reve 7:43 37.20
17 11:12 539
Hanna Berg
SWE
Quite Survivor 7:43 17.20
18 11:16 525
Samantha Birch
AUS
Hunter Valley II 7:10 4.00
19 11:20 549
Louise Svensson Jähde
SWE
Wieloch's Utah Sun 7:37 14.80
20 11:24 531
William Coleman
USA
OBOS O'Reilly ELM
21 11:28 516
Gemma Tattersall
GBR
Pamero 4 7:52 40.80
22 11:32 517
Lara de Liedekerke-Meier
BEL
Ducati van den Overdam 7:16 6.40
23 11:40 520
Andreas Dibowski
GER
FRH Butts Avedon 7:25 10.00
24 11:44 508
Yoshiaki Oiwa
JPN
Calle 44 7:26 10.40
25 11:48 544
Ludwig Svennerstål
SWE
Stinger 7:05 2.00
26 11:52 527
Sir Mark Todd
NZL
Kiltubrid Rhapsody 7:28 11.20
27 11:56 513
Kimberly Severson
USA
Cooley Cross Border 7:43 17.20
28 12:00 502
Oliver Townend
GBR
Ballaghmor Class ELM
29 12:04 512
Kai Rüder
GER
Colani Sunrise 8:49 43.60
30 12:12 548
Andrew Hoy
AUS
Vassily de Lassos 7:03 1.20
31 12:16 543
Thibault Fournier
FRA
Siniani de Lathus ELM
32 12:20 510
Tim Price
NZL
Cekatinka 7:07 2.80
33 12:24 537
Thibaut Vallette Lt Col
FRA
Qing du Briot ENE HN 7:23 9.20
34 12:28 503
Clarke Johnstone
NZL
Balmoral Sensation 7:16 6.40
35 12:32 538
Christopher Burton
AUS
Quality Purdey 6:59 0.00
36 12:36 542
Ingrid Klimke
GER
SAP Hale Bob OLD 7:21 28.40
37 12:40 504
Tim Lips
NED
Bayro RET
38 12:44 511
Julia Krajewski
GER
Chipmunk FRH 7:16 6.40
39 12:48 505
Kristina Cook
GBR
Billy the Red WD
40 12:52 519
Peter T. Flarup
DEN
Frankie WD